• ЗАБИРАЙ СВІЙ ПОДАРУНОК!
    Зареєструйся та отримай БЕЗКОШТОВНУ консультацію адвокатів, необмежений доступ до форуму та невеличкий подарунок 😉

основи "електронного" законодавства України

lawyer_timoshenko

Читач
Реєстрація
13 Вер 2019
Дописи
241
Реакції
258
Бали
168
UAH
0.00
Ваш пол
Мужской
Сподіваюсь, що на форумі нема тих, кому важко сприймати та читати тексти українською мовою, оскільки ця тема буде написана саме українською. Коли мова йде про закони України, посилання на статті та правові норми рекомендую ознайомлюватися із ними мовою законотворця і виключно за посиланням https://zakon.rada.gov.ua, оскільки це є єдиний українській портал на якому викладені останні та попередні редакції тих чи інших законів що є вкрай важливим для вирішення будь-яких правових питань.

На сьогоднішній день, правове регулювання електронних взаємовідносин між будь-якими суб`єктами господарсьої діяльності врегульовано двома законами:
1. ЗУ "Про електронну комерцію"№ 675-VIII ( остання редакція на момент написання статті - від 16.07.2019)
2. ЗУ "Про електронні довірчі послуги" № 2155-VIII ( остання редакція на момент написання статті - від 05.10.2017)
Окрім вказаних законів, в контексті "кредитних" правовідносини ці закони невід`ємно пов`язані з положеннями Цивільного кодексу України та ЗУ "Про споживче кредитування".

Впевнений, що користувачі цього форуму будуть зацікавлені самостійно ознайомитися з положеннями цих нормативно-правових актів, а я, зі свого боку зупинюсь на деяких на мою думку вкрай важливих нюансах стосовно т.н. "електронного підпису" який МФО нам нав`язує, та який по своїй суті, на мою думку, таким не являється.

Розпочати пропоную з ознайомленням зі ст.1055 ЦК:
Стаття 1055. Форма кредитного договору
1. Кредитний договір укладається у письмовій формі.
2. Кредитний договір, укладений з недодержанням письмової форми, є нікчемним.

Законодавець передбачає дві письмової форми для документів, в т.ч. для кредитного договору - паперову та електронну. Якщо з паперовою все більш-менш зрозуміло, то з електронною виникає багато цікавих питань, особливо стосовно підписання вказаного договору:
ЗУ "Про електронну комерцію"
Стаття 5. Основні принципи правового регулювання у сфері електронної комерції:

1. Основним принципом у сфері електронної комерції зокрема є:
- однаковість юридичної сили електронних правочинів та правочинів, укладених в іншій формі, передбаченій законодавством;
3. Правочин не може бути визнано недійсним у зв’язку з його вчиненням в електронній формі, якщо інше не передбачено законом.
4. Якщо для провадження діяльності з розповсюдження певних товарів, виконання робіт чи надання послуг законом передбачено обов’язковість отримання ліцензії або дозвільного документа, суб’єкт електронної комерції може здійснювати реалізацію таких товарів, робіт, послуг виключно з моменту отримання ліцензії або дозволу на провадження відповідного виду діяльності.
Стаття 11. Порядок укладення електронного договору:
ч.6 Відповідь особи, якій адресована пропозиція укласти електронний договір, про її прийняття (акцепт) може бути надана шляхом:
- надсилання електронного повідомлення особі, яка зробила пропозицію укласти електронний договір, підписаного в порядку, передбаченому статтею 12 цього Закону;
- заповнення формуляра заяви (форми) про прийняття такої пропозиції в електронній формі, що підписується в порядку, передбаченому статтею 12 цього Закону;
- вчинення дій, що вважаються прийняттям пропозиції укласти електронний договір, якщо зміст таких дій чітко роз’яснено в інформаційній системі, в якій розміщено таку пропозицію, і ці роз’яснення логічно пов’язані з нею.

ч.7. Електронний договір укладається і виконується в порядку, передбаченому Цивільним та Господарськими кодексами України, а також іншими актами законодавства.
Пропозиція укласти електронний договір (оферта) або електронний договір повинні містити інформацію щодо можливості отримання стороною такої пропозиції або договору у формі, що унеможливлює зміну змісту.

ч.11. Покупець (замовник, споживач) повинен отримати підтвердження вчинення електронного правочину у формі електронного документа, квитанції, товарного чи касового чека, квитка, талона або іншого документа у момент вчинення правочину або у момент виконання продавцем обов’язку передати покупцеві товар.
Дія цього положення не поширюється на електронні правочини, пов’язані з одноразовим наданням інформаційних електронних послуг або послуг проміжного характеру в інформаційній сфері, оплата яких здійснюється дистанційно. Постачальник таких послуг має надати змогу споживачеві ознайомитися з найменуванням постачальника, його місцезнаходженням та порядком прийняття претензії щодо послуги.

Далі, починається саме цікаве та протирічне:
Стаття 12. Підпис у сфері електронної комерції
1. Якщо відповідно до акта цивільного законодавства або за домовленістю сторін електронний правочин має бути підписаний сторонами, моментом його підписання є використання:
- електронного підпису або електронного цифрового підпису відповідно до Закону України "Про електронний цифровий підпис", за умови використання засобу електронного цифрового підпису усіма сторонами електронного правочину;
- електронного підпису одноразовим ідентифікатором, визначеним цим Законом;
- аналога власноручного підпису (факсимільного відтворення підпису за допомогою засобів механічного або іншого копіювання, іншого аналога власноручного підпису) за письмовою згодою сторін, у якій мають міститися зразки відповідних аналогів власноручних підписів.

Цим же законом визначено поняття одноразового ідентифікатора, а саме:
12) одноразовий ідентифікатор - алфавітно-цифрова послідовність, що її отримує особа, яка прийняла пропозицію (оферту) укласти електронний договір шляхом реєстрації в інформаційно-телекомунікаційній системі суб’єкта електронної комерції, що надав таку пропозицію. Одноразовий ідентифікатор може передаватися суб’єктом електронної комерції, що пропонує укласти договір, іншій стороні електронного правочину засобом зв’язку, вказаним під час реєстрації у його системі, та додається (приєднується) до електронного повідомлення від особи, яка прийняла пропозицію укласти договір;

Виходячи із положень вищевказаного Закону можна дійти висновку про певну пристосованість використання одноразового ідентифікатора в якості електронного підпису, однак є певні протиріччя викладені у ЗУ "Про електронні довірчі послуги":
Стаття 1.
Визначення термінів
7) електронна довірча послуга - послуга, яка надається для забезпечення електронної взаємодії двох або більше суб’єктів, які довіряють надавачу електронних довірчих послуг щодо надання такої послуги;
11) електронна послуга - будь-яка послуга, що надається через інформаційно-телекомунікаційну систему;
Основні поняття на які пропоную звернути увагу, з іншими - самостійне ознайомлення.

Стаття 17. Використання електронних довірчих послуг
2. Електронна взаємодія фізичних та юридичних осіб, яка потребує відправлення, отримання, використання та постійного зберігання за участю третіх осіб електронних даних, аналоги яких на паперових носіях повинні містити власноручний підпис відповідно до законодавства, а також автентифікація в складових частинах інформаційних систем, в яких здійснюється обробка таких електронних даних та володільцями інформації в яких є органи державної влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації державної форми власності, повинні здійснюватися з використанням кваліфікованих електронних довірчих послуг.

Стаття 18.
Кваліфікована електронна довірча послуга створення, перевірки та підтвердження кваліфікованого електронного підпису чи печатки надається кваліфікованим постачальником електронних довірчих послуг

Підсумовуючи наведене, особисто я доходжу висновку, що судами України (поки що) суто поверхнево досліджено законність підписання кредитного договору одноразовим ідентифікатором, оскільки:
1. Така форма підписання жодним чином не гарантує особисту волю кредитора. Можливість використання такого виду підпису сторонніми особами вкрай велика та реальна.
2. Одноразова смс-верифікація через банківську картку є гібридною формою незаконного доступу до персональних даних особи, в т.ч. даних самої банківської картки (номер, термін дії, CVV) які в будь-якому випадку не підлягають розголошенню і є банківською таємницею.
3. Такий спосіб взаємодії, на мою думку, є прийнятний максимум при вході в особистий кабінет користувача сайту, але ніяким чином в якості підпису.
4. Таким чином, при використанні вказаної форми підпису порушуються фундаментальні Конституційні права і законні інтереси особи.

При цьому, в разі використання електронного цифрового підпису, вищевказані питання відпадають самі собою. Особисто я в своїй професійній діяльності регулярно користуюсь ЕЦП і вважаю такий спосіб підпису повність захищеним і законним. Майже неможливо щоб стороння особа використала мій ЕЦП. Такий спосіб підпису не підходить МФО, оскільки (вибачаюсь та в жодному разі не хочу нікого образити) пересічний мешканець України - які представляють абсолютну більшість клієнтів МФО за рівнем знань та навичок користування ПК та Інтернетом не зможе його (ЕЦП) навіть оформити, не кажучи про повноцінне використання.

Всім дякую, пропоную вказану тему для обговорення.
 

Вкладення

  • ЗУ про електронну комерцію.docx
    45.9 Кб · Перегляди: 19
  • ЗУ про електронний підпис.docx
    79.6 Кб · Перегляди: 17
Виходить, що договори з МФО - це не договори. Бо підпису немає.
 
Повністю згодна з вашою думкою, особливо з "одноразова смс-верифікація через банківську картку є гібридною формою незаконного доступу до персональних даних особи, в т.ч. даних самої банківської картки (номер, термін дії, CVV) які в будь-якому випадку не підлягають розголошенню і є банківською таємницею." Так як вони самі тоді пробують знімати кошти, це добре, хто знає, що потрібно блокувати карту, якщо ❄ , а хто ні? Так можуть знімати їх хто схоче й звідки дізнатись хто саме? Багато вже разів читала на форуміпро зняття коштів з карток, це взагалі абсурдно, на мою думку. та навіть у мене неодноразово хотіли списати, але добре, що я їх поблокувала.
 
Даже законная и "защищенная" ЭЦП не идентифицирует "клиента", а поэтому доподлинно не известно кто без вашего ведома и поручения поклацал что-то там на каких-то сайтах.
 
когда читаю "...- аналога власноручного підпису (факсимільного відтворення підпису за допомогою засобів механічного або іншого копіювання, іншого аналога власноручного підпису) за письмовою згодою сторін, у якій мають міститися зразки відповідних аналогів власноручних підписів", то сразу вспоминается договор швидко гроши, который подписывается какой-то карлючкой на сайте. Какое подтверждение тому, что именно я его подписала, ведь получается, что "зразками аналогів власноручних підписів" нужно было поделиться как-то заранее? Или отдельным соглашением? Объясните, пожалуйста, кто в курсе
 
когда читаю "...- аналога власноручного підпису (факсимільного відтворення підпису за допомогою засобів механічного або іншого копіювання, іншого аналога власноручного підпису) за письмовою згодою сторін, у якій мають міститися зразки відповідних аналогів власноручних підписів", то сразу вспоминается договор швидко гроши, который подписывается какой-то карлючкой на сайте. Какое подтверждение тому, что именно я его подписала, ведь получается, что "зразками аналогів власноручних підписів" нужно было поделиться как-то заранее? Или отдельным соглашением? Объясните, пожалуйста, кто в курсе
Это такая же ерунда как и нажатие кнопочки "Так" Может это ваш кот подписал этот "прости господи договор"
 
Это такая же ерунда как и нажатие кнопочки "Так" Может это ваш кот подписал этот "прости господи договор"
:ok:Да, он у меня такой, иногда что-то клацает на клавиатуре... :) Ну, а если серъёзно, то в таком случае я не понимаю позиции регулятора - Нацкома, который признает их договора и их допки по продлению, которые якобы являются новыми договорами и подписываются непонятно как и кем онлайн.
 
:ok:Да, он у меня такой, иногда что-то клацает на клавиатуре... :) Ну, а если серъёзно, то в таком случае я не понимаю позиции регулятора - Нацкома, который признает их договора и их допки по продлению, которые якобы являются новыми договорами и подписываются непонятно как и кем онлайн.
Нацком ничего не решает. И его мнение ничего не значит. По вопросам законности подписей это в суд
 
Нацком ничего не решает. И его мнение ничего не значит. По вопросам законности подписей это в суд
это мне понятно, что не решает, но и в своих ответах всё время соглашается с законностью договоров ШГ.
 
это мне понятно, что не решает, но и в своих ответах всё время соглашается с законностью договоров ШГ.
Это показатель компетентности конкретного сотрудника Нацкома. Они там вообще не напрягаются и не вникают. Та же готивочка их в суде разваливает только на том что они процедуру банальную соблюсти не могут. У нацкома отмазка что много обращений и типа чтоб соблюсти сроки ответа они порят такую чушь
 
Даже законная и "защищенная" ЭЦП не идентифицирует "клиента", а поэтому доподлинно не известно кто без вашего ведома и поручения поклацал что-то там на каких-то сайтах.
Вы встречали судебные решения, где кредитные договора подписанные ЭЦП были признаны недействительными?
 
Это наверно потому, что в случае с мфо это просто невозможно?
В случае с МФО, у них просто не будет клиентов. Практически не у кого нет ЭЦП из физ лиц, не в каждом браузере подпишешь, с мобильных устройств вообще не реально
 
В случае с МФО, у них просто не будет клиентов. Практически не у кого нет ЭЦП из физ лиц, не в каждом браузере подпишешь, с мобильных устройств вообще не реально
Вот и я о том же... Нет у них механизма подписания с помощью ЭЦП.
Мне, по крайней мере, ни разу за множество раз не предлогали применить ЭЦП)
Смысл вообще её обсуждать?
 
Вот и я о том же... Нет у них механизма подписания с помощью ЭЦП.
Мне, по крайней мере, ни разу за множество раз не предлогали применить ЭЦП)
Смысл вообще её обсуждать?
Я не знаю


lawyer_timoshenko, Адвокат вот правильно Junna, говорит смысл обсуждать ЭЦП?
ОИ более актуально в плане МФО
 
когда читаю "...- аналога власноручного підпису (факсимільного відтворення підпису за допомогою засобів механічного або іншого копіювання, іншого аналога власноручного підпису) за письмовою згодою сторін, у якій мають міститися зразки відповідних аналогів власноручних підписів", то сразу вспоминается договор швидко гроши, который подписывается какой-то карлючкой на сайте. Какое подтверждение тому, что именно я его подписала, ведь получается, что "зразками аналогів власноручних підписів" нужно было поделиться как-то заранее? Или отдельным соглашением? Объясните, пожалуйста, кто в курсе

Я делилась зразком(( когда первый раз брала в отделении.
Post automatically merged:

:scratch_one-s_head:я так понимаю обсуждение не ЭПЦ, а одноразового идентификатора+попадают ли наши случаи под эл.довирчи послуги , если да, то где подтверждение квалификации МФО . И как это все стройно связать.
 
Останнє редагування:
Вот и я о том же... Нет у них механизма подписания с помощью ЭЦП.
Мне, по крайней мере, ни разу за множество раз не предлогали применить ЭЦП)
Смысл вообще её обсуждать?
Смысл в том, что такие договора должны подписываться ецп, а не ОИ. Смысл в том, что лично моё мнение, и многих мои коллег, что использование ОИ в кредитных договорах неуместно, что можно рассматривать как причину никчемности этого договора.
Post automatically merged:

slack, вне сомнений филантроп...)))
Скорее скептик и диванный критик.
Post automatically merged:

Я не знаю


lawyer_timoshenko, Адвокат вот правильно Junna, говорит смысл обсуждать ЭЦП?
ОИ более актуально в плане МФО
Выше ответил.
 
лично моё мнение, и многих мои коллег, что использование ОИ в кредитных договорах неуместно, что можно рассматривать как причину никчемности этого договора.
Ааа, так Вы хотите обсудить Ваше мнение и коллег, а я подумала речь о практическом применении Действующего Законодательства...
Post automatically merged:

Скорее скептик и диванный критик.
:nonon:
 
Назад
Угорі Унизу